Polski     English
O nas  Produkty  Aktualności  Kariera  Kontakt  Nota prawna  

 

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej fabryki NGK Ceramics Polska

16 września miało miejsce symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej fabryki NGK Ceramics Polska w Dąbrowie Górniczej, Tucznawie.
 

Uroczystość została zorganizowana przy współudziale firmy Kajima Poland Sp. z o.o., która jest projektantem i wykonawcą całej inwestycji.

W uroczystości brał udział m.in. Wiceprezes NGK Insulators - Hiroto Matsuda, Marszałek Województwa Śląskiego - Kazimierz Karolczak, Prezes Katowickiej Strefy Ekonomicznej - Piotr Wojaczek, Ks. Biskup Grzegorz Kaszak oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego Dąbrowy Górniczej na czele z Prezydentem miasta, panem Zbigniewem Podrazą. Swoją obecnością uroczystość uświetnili również przedstawiciele lokalnych władz oraz członkowie lokalnych społeczności. Gościem specjalnym inauguracji był m.in. Krzysztof Hołowczyc.

Oficjalne podpisanie Aktu Erekcyjnego poprzedziły przemówienia, m.in. Prezesa Zarządu NGK Ceramics Polska, pana Yasukazu Hijikaty: "To dla nas zaszczyt, że jesteśmy jako pierwsi tutaj w stanie zbudować zakład na terenie przemysłowym w Tucznawie. Stało się to możliwe, dzięki życzliwości obecnych tutaj państwa i za to chciałbym podziękować. Firma NGK Ceramics Polska powstała w 2004 roku, a w ubiegłym roku odbyła się uroczystość upamiętniająca 10 rocznicę powstania firmy. Obecnie jesteśmy największą fabryką grupy NGK, która wytwarza nie tylko filtry DPF z węglika krzemu, ale również czujniki tlenków azotu oraz wielkogabarytowe wkłady katalityczne z kordierytu. Popyt na filtry DPF jest bardzo wysoki i mamy nadzieję, że będzie rósł. Prosimy państwa o dalsze wsparcie i życzliwość, by produkcja ruszyła jak najszybciej."

Piotr Wojaczek, Prezes Katowickiej Strefy Ekonomicznej podkreślił, że mariaż miasta posiadającego w swym herbie dęby wraz z inwestorem z kraju Kwitnącej Wiśni stanie się zapewne inwestycją etyczną biznesowo o bardzo silnych korzeniach.

Wmurowanie kamienia węgielnego zostało dokonane przez Panów Yasukazu Hijikatę oraz Keisuke Koshijima. Biskup Kaszak poświęcił ziemię pod nową inwestycję.

 


 

Budowa drugiej fabryki NGK Ceramics Polska w Dąbrowie Górniczej - Tucznawie.

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty ceramiczne do oczyszczania spalin pojazdów z silnikami Diesla, Prezes NGK Insulators, Ltd. - Taku Oshima - podjął decyzję o budowie drugiej fabryki NGK Ceramics Polska w Dąbrowie Górniczej - Tucznawie. Rozpoczęcie produkcji filtrów cząstek stałych (DPF) z węglika krzemu (SiC) planowane jest na styczeń 2017 r.

Zakład NGK Ceramics Polska w Gliwicach jest obecnie jedyną bazą produkcyjną grupy NGK wytwarzającą filtry DPF z węglika krzemu. Od czasu uruchomienia produkcji w 2004 roku moce produkcyjne były stopniowo zwiększane w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na filtry w Europie. Z uwagi na przewidywany dalszy wzrost popytu na produkty NGK oraz ze względu na brak możliwości rozbudowy istniejącego zakładu podjęto decyzję o zwiększaniu mocy produkcyjnych poprzez wybudowanie drugiej fabryki w Polsce.

Nowa fabryka zostanie wybudowana na działce o powierzchni 14,7 ha, znajdującej się na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej w Tucznawie (woj. śląskie, miasto Dąbrowa Górnicza), ok. 50 km na wschód od obecnego zakładu w Gliwicach. Planowane nakłady inwestycyjne wyniosą minimum 76 milionów Euro. Spółka będzie wytwarzać nowoczesne filtry cząstek stałych zrobionych z węglika krzemu w eksperymentalnej technologii produkcji. W nowym zakładzie zatrudnienie początkowo znajdzie co najmniej 70 osób. Wraz ze zwiększeniem mocy produkcyjnych i wydajności zakładu planuje się w ciągu kilku lat zwiększyć zatrudnienie do około 260 osób.

Planowany nowy proces produkcji będzie cechował się wysokim stopniem automatyzacji i zaawansowania technologicznego, wymagającego od przyszłych pracowników wysokich umiejętności technicznych. Rozpoczęcie budowy zakładu planowane jest na sierpień 2015 roku, a uruchomienie produkcji ma nastąpić na początku 2017 roku. Moce produkcyjne wytwarzania filtrów DPF z węglika krzemu wzrosną o 30% w stosunku do isniejącej fabryki w Gliwicach.

Popyt na produkty ceramiczne do oczyszczania spalin z silników spalinowych stale rośnie ze względu na zaostrzanie norm emisji gazów wydechowych na całym świecie oraz zwiększoną sprzedaż samochodów. Z tego powodu przewiduje się dalszy wzrost zapotrzebowania na filtry DPF z węglika krzemu o wysokiej wytrzymałości termicznej odpowiednie do użytkowania w środowisku coraz bardziej wymagających norm ekologicznych.

Ogólne informacje o drugiej fabryce NGK Ceramics Polska:

  • Nazwa: NGK Ceramics Polska Sp. z o.o., Zakład nr 2
  • Siedziba: Rzeczpospolita Polska, województwo śląskie, miasto Dąbrowa Górnicza, park przemysłowy Tucznawa, Katowicka Stefa Ekonomiczna
  • Produkty: Filtry cząstek stałych do silników Diesla wykonane z węglika krzemu
  • Powierzchnia działki: ok. 147 tysięcy metrów kwadratowych
  • Powierzchnia zabudowy: ok. 36 tysięcy metrów kwadratowych
  • Kwota inwestycji: minimalnie 76 milionów Euro
  • Rozpoczęcie prac: sierpień 2015 r.
  • (Planowane) uruchomienie produkcji: styczeń 2017 r.


 

 

 Wizualizacja drugiej fabryki NGK Ceramics Polska 

(Dąbrowa Górnicza)

 DPF z węglika krzemu
 

 

 

 

Copyright © 2009 - NGK Ceramics Polska Sp. z o.o.